Encyclopaedia of the Hellenic World, Asia Minor FOUNDATION OF THE HELLENIC WORLD
z
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Αναζήτηση με το γράμμα AΑναζήτηση με το γράμμα BΑναζήτηση με το γράμμα CΑναζήτηση με το γράμμα DΑναζήτηση με το γράμμα EΑναζήτηση με το γράμμα FΑναζήτηση με το γράμμα GΑναζήτηση με το γράμμα HΑναζήτηση με το γράμμα IΑναζήτηση με το γράμμα JΑναζήτηση με το γράμμα KΑναζήτηση με το γράμμα LΑναζήτηση με το γράμμα MΑναζήτηση με το γράμμα NΑναζήτηση με το γράμμα OΑναζήτηση με το γράμμα PΑναζήτηση με το γράμμα QΑναζήτηση με το γράμμα RΑναζήτηση με το γράμμα SΑναζήτηση με το γράμμα TΑναζήτηση με το γράμμα UΑναζήτηση με το γράμμα VΑναζήτηση με το γράμμα WΑναζήτηση με το γράμμα XΑναζήτηση με το γράμμα YΑναζήτηση με το γράμμα Z

Μίλητος (Αρχαιότητα)

Author(s) : Παλαιοθόδωρος Δημήτρης (4/7/2006)

For citation: Παλαιοθόδωρος Δημήτρης, «Μίλητος (Αρχαιότητα)», 2006,
Encyclopaedia of the Hellenic World, Asia Minor
URL: <http://www.ehw.gr/l.aspx?id=5354>

Μίλητος (Αρχαιότητα) (15/2/2006 v.1) Miletus (Antiquity) (9/3/2007 v.1) 
 

ENTRY TYPE

Geographical Terms

SUMMARY

Η Μίλητος υπήρξε μία από τις σημαντικότερες πόλεις της Ιωνίας. Κατοικήθηκε από την Προϊστορική περίοδο και εξελίχθηκε στην ισχυρότερη ναυτική και εμπορική δύναμη της Μικράς Ασίας στο Αιγαίο και στον Εύξεινο Πόντο λόγω της προνομιακής της θέσης. Η ιστορία της πόλης σημαδεύτηκε από δραματικά γεγονότα. Στη Μίλητο άνθησαν οι τέχνες και οι επιστήμες, ιδιαίτερα η φιλοσοφία και η ιστοριογραφία. Εντυπωσιακά μνημεία σώζονται από την ελληνιστική και ρωμαϊκή πόλη.

Geographical Coordinates

Γεωγραφικό πλάτος 37°35´ και γεωγραφικό μήκος 27°15´

Administrative Dependence

Ιωνική Δωδεκάπολη, Συμμαχία της Δήλου, Περσικό κράτος, Σατραπεία της Καρίας, Επαρχία της Ασίας

Historical Region

Ιωνία

Geographical Location

Δυτική Τουρκία

Other Names

Milawanda, Balat

 
 
     
 
 
 
 
 

Entry's identity

 
press image to open photo library
 

>>>