Encyclopaedia of the Hellenic World, Asia Minor FOUNDATION OF THE HELLENIC WORLD
z
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Αναζήτηση με το γράμμα AΑναζήτηση με το γράμμα BΑναζήτηση με το γράμμα CΑναζήτηση με το γράμμα DΑναζήτηση με το γράμμα EΑναζήτηση με το γράμμα FΑναζήτηση με το γράμμα GΑναζήτηση με το γράμμα HΑναζήτηση με το γράμμα IΑναζήτηση με το γράμμα JΑναζήτηση με το γράμμα KΑναζήτηση με το γράμμα LΑναζήτηση με το γράμμα MΑναζήτηση με το γράμμα NΑναζήτηση με το γράμμα OΑναζήτηση με το γράμμα PΑναζήτηση με το γράμμα QΑναζήτηση με το γράμμα RΑναζήτηση με το γράμμα SΑναζήτηση με το γράμμα TΑναζήτηση με το γράμμα UΑναζήτηση με το γράμμα VΑναζήτηση με το γράμμα WΑναζήτηση με το γράμμα XΑναζήτηση με το γράμμα YΑναζήτηση με το γράμμα Z

Alexios Strategopoulos

Author(s) : Vougiouklaki Penelope (27/11/2003)
Translation : Andriopoulou Vera

For citation: Vougiouklaki Penelope, "Alexios Strategopoulos",
Encyclopaedia of the Hellenic World, Asia Minor
URL: <http://www.ehw.gr/l.aspx?id=7175>

Αλέξιος Στρατηγόπουλος (5/5/2008 v.1) Alexios Strategopoulos (4/2/2009 v.1) 
 

ENTRY TYPE

Persons

SUMMARY

Alexios Strategopoulos was born in the late 12th - early 13th century. He was an official of the Empire of Nicaea and later served under Michael VIII Palaiologos. He was honoured with the titles of megas domestikos and caesar. He fought in the wars of the emperors of Nicaea against the despotate of Epiros, but he is mainly associated with the recapture of Constantinople (July 1261). He died between 1271 and 1275, probably in Constantinople.

Main Role

military official

Date and Place of Death

between 1271-1275, probably in Constantinople

Date and Place of Birth

late 12th - early 13th century; place unknown

Other Names

Alexios Komnenos Strategopoulos

 
 
     
 
 
 
 
 

Entry's identity

 
press image to open photo library
 

>>>