Encyclopaedia of the Hellenic World, Asia Minor FOUNDATION OF THE HELLENIC WORLD
z
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Αναζήτηση με το γράμμα AΑναζήτηση με το γράμμα BΑναζήτηση με το γράμμα CΑναζήτηση με το γράμμα DΑναζήτηση με το γράμμα EΑναζήτηση με το γράμμα FΑναζήτηση με το γράμμα GΑναζήτηση με το γράμμα HΑναζήτηση με το γράμμα IΑναζήτηση με το γράμμα JΑναζήτηση με το γράμμα KΑναζήτηση με το γράμμα LΑναζήτηση με το γράμμα MΑναζήτηση με το γράμμα NΑναζήτηση με το γράμμα OΑναζήτηση με το γράμμα PΑναζήτηση με το γράμμα QΑναζήτηση με το γράμμα RΑναζήτηση με το γράμμα SΑναζήτηση με το γράμμα TΑναζήτηση με το γράμμα UΑναζήτηση με το γράμμα VΑναζήτηση με το γράμμα WΑναζήτηση με το γράμμα XΑναζήτηση με το γράμμα YΑναζήτηση με το γράμμα Z

Aphrodisias / Stauroupolis

Author(s) : IBR , Ragia Efi (10/10/2003)
Translation : Koutras Nikolaos

For citation: IBR , Ragia Efi, "Aphrodisias / Stauroupolis ",
Encyclopaedia of the Hellenic World, Asia Minor
URL: <http://www.ehw.gr/l.aspx?id=7697>

Αφροδισιάς / Σταυρούπολις (Βυζάντιο) (27/3/2008 v.1) Aphrodisias / Stauroupolis  (13/5/2008 v.1) 
 

ENTRY TYPE

Geographical Terms

SUMMARY

A city renown during Antiquity for the cult of Aphrodite, Aphrodisias was incorporated into the Byzantine empire as the metropolis of the province of Caria. In the 7th century the city shrunk, and during the 12th century it was exposed to the raids of the Seljuk Turks. It was finally conquered by the Ottomans after 1261.

Administrative Dependence

Province of Caria

Historical Region

Caria

Geographical Location

Western Asia Minor, mod. western Turkey

Other Names

Ninoe, Stauroupolis, Caria, Aphrodisias, mod. Geyre

 
 
     
 
 
 
 
 

Entry's identity

 
press image to open photo library
 

>>>