Encyclopaedia of the Hellenic World, Asia Minor FOUNDATION OF THE HELLENIC WORLD
z
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Αναζήτηση με το γράμμα AΑναζήτηση με το γράμμα BΑναζήτηση με το γράμμα CΑναζήτηση με το γράμμα DΑναζήτηση με το γράμμα EΑναζήτηση με το γράμμα FΑναζήτηση με το γράμμα GΑναζήτηση με το γράμμα HΑναζήτηση με το γράμμα IΑναζήτηση με το γράμμα JΑναζήτηση με το γράμμα KΑναζήτηση με το γράμμα LΑναζήτηση με το γράμμα MΑναζήτηση με το γράμμα NΑναζήτηση με το γράμμα OΑναζήτηση με το γράμμα PΑναζήτηση με το γράμμα QΑναζήτηση με το γράμμα RΑναζήτηση με το γράμμα SΑναζήτηση με το γράμμα TΑναζήτηση με το γράμμα UΑναζήτηση με το γράμμα VΑναζήτηση με το γράμμα WΑναζήτηση με το γράμμα XΑναζήτηση με το γράμμα YΑναζήτηση με το γράμμα Z

Symeon I of Constantinople

Author(s) : Moustakas Konstantinos (6/8/2002)
Translation : Velentzas Georgios

For citation: Moustakas Konstantinos, "Symeon I of Constantinople",
Encyclopaedia of the Hellenic World, Asia Minor
URL: <http://www.ehw.gr/l.aspx?id=10300>

Συμεών Α΄ Κωνσταντινουπόλεως (7/4/2008 v.1) Symeon I of Constantinople (22/9/2009 v.1) 
 

ENTRY TYPE

Persons

SUMMARY

Monk from Trebizond who first ascended the patriarchal throne in 1466 supported by influential houses of Trebizond before he served for another two periods (1472-1475 and 1482-1485). It was the first time an amount of money had ever been paid to the sultan for the ascension to the patriarchal throne, which became an established practice from then onwards.

Main Role

Ecumenical Patriarch 1466, 1472-1475, 1482-1485

Date and Place of Death

1485 - Constantinople (possibly)

Date and Place of Birth

between 1400 and 1420 – Τrebizond

Other Names

Trapezountios (from Trebizond)

 
 
     
 
 
 
 
 

Entry's identity

 
press image to open photo library
 

>>>