Encyclopaedia of the Hellenic World, Asia Minor FOUNDATION OF THE HELLENIC WORLD
z
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Αναζήτηση με το γράμμα AΑναζήτηση με το γράμμα BΑναζήτηση με το γράμμα CΑναζήτηση με το γράμμα DΑναζήτηση με το γράμμα EΑναζήτηση με το γράμμα FΑναζήτηση με το γράμμα GΑναζήτηση με το γράμμα HΑναζήτηση με το γράμμα IΑναζήτηση με το γράμμα JΑναζήτηση με το γράμμα KΑναζήτηση με το γράμμα LΑναζήτηση με το γράμμα MΑναζήτηση με το γράμμα NΑναζήτηση με το γράμμα OΑναζήτηση με το γράμμα PΑναζήτηση με το γράμμα QΑναζήτηση με το γράμμα RΑναζήτηση με το γράμμα SΑναζήτηση με το γράμμα TΑναζήτηση με το γράμμα UΑναζήτηση με το γράμμα VΑναζήτηση με το γράμμα WΑναζήτηση με το γράμμα XΑναζήτηση με το γράμμα YΑναζήτηση με το γράμμα Z

Παΐσιος Β΄ Καισαρείας

Author(s) : Σταματόπουλος Δημήτριος (28/11/2002)

For citation: Σταματόπουλος Δημήτριος , «Παΐσιος Β΄ Καισαρείας», 2002,
Encyclopaedia of the Hellenic World, Asia Minor
URL: <http://www.ehw.gr/l.aspx?id=5679>

Παΐσιος Β΄ Καισαρείας (27/6/2008 v.1) Paisios II of Caesarea (15/2/2006 v.1) 
 

ENTRY TYPE

Persons

SUMMARY

Κληρικός από τα Φάρασα της Καππαδοκίας. Διετέλεσε ηγούμενος της μονής Τιμίου Προδρόμου στο Ζιντζίντερε και μητροπολίτης Καισαρείας από το 1832 ως το θάνατό του το 1871. Ήταν ένας από τους σημαντικότερους ιεράρχες της Καππαδοκίας, κατά το 19ο αιώνα.

Main Role

Μητροπολίτης Καισαρείας

Date and Place of Death

30 Ιανουαρίου 1871 – Καισάρεια

Date and Place of Birth

1780 (ή 1777) – Φάρασα Καππαδοκίας

Other Names

Πέτρος Κεπόγλου

 
 
     
 
 
 
 
 

Entry's identity

 
press image to open photo library
 

>>>