Encyclopaedia of the Hellenic World, Asia Minor FOUNDATION OF THE HELLENIC WORLD
z
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Αναζήτηση με το γράμμα AΑναζήτηση με το γράμμα BΑναζήτηση με το γράμμα CΑναζήτηση με το γράμμα DΑναζήτηση με το γράμμα EΑναζήτηση με το γράμμα FΑναζήτηση με το γράμμα GΑναζήτηση με το γράμμα HΑναζήτηση με το γράμμα IΑναζήτηση με το γράμμα JΑναζήτηση με το γράμμα KΑναζήτηση με το γράμμα LΑναζήτηση με το γράμμα MΑναζήτηση με το γράμμα NΑναζήτηση με το γράμμα OΑναζήτηση με το γράμμα PΑναζήτηση με το γράμμα QΑναζήτηση με το γράμμα RΑναζήτηση με το γράμμα SΑναζήτηση με το γράμμα TΑναζήτηση με το γράμμα UΑναζήτηση με το γράμμα VΑναζήτηση με το γράμμα WΑναζήτηση με το γράμμα XΑναζήτηση με το γράμμα YΑναζήτηση με το γράμμα Z

Theme of Boukellarion

Author(s) : Giftopoulou Sofia (24/5/2005)
Translation : Velentzas Georgios

For citation: Giftopoulou Sofia, "Theme of Boukellarion",
Encyclopaedia of the Hellenic World, Asia Minor
URL: <http://www.ehw.gr/l.aspx?id=7460>

Βουκελλαρίων Θέμα (20/2/2010 v.1) Theme of Boukellarion (15/2/2006 v.1) 
 

ENTRY TYPE

Geographical Terms

SUMMARY

The theme of Boukellarion has been evidenced since 767/768. It was established in the northwestern territories of the theme of Opsikion, while its barracks were at Ankyra (most possible) and the “inspection camp” at Colonea. The theme of Boukellarion reached its full military power in 766-828 and was dissolved in the late 11th century.

Historical Region

Galatia, Paphlagonia

Other Names

Boukellarios, theme of Boutellarion

 
 
     
 
 
 
 
 

Entry's identity

 
press image to open photo library
 

>>>