Encyclopaedia of the Hellenic World, Asia Minor FOUNDATION OF THE HELLENIC WORLD
z
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Αναζήτηση με το γράμμα AΑναζήτηση με το γράμμα BΑναζήτηση με το γράμμα CΑναζήτηση με το γράμμα DΑναζήτηση με το γράμμα EΑναζήτηση με το γράμμα FΑναζήτηση με το γράμμα GΑναζήτηση με το γράμμα HΑναζήτηση με το γράμμα IΑναζήτηση με το γράμμα JΑναζήτηση με το γράμμα KΑναζήτηση με το γράμμα LΑναζήτηση με το γράμμα MΑναζήτηση με το γράμμα NΑναζήτηση με το γράμμα OΑναζήτηση με το γράμμα PΑναζήτηση με το γράμμα QΑναζήτηση με το γράμμα RΑναζήτηση με το γράμμα SΑναζήτηση με το γράμμα TΑναζήτηση με το γράμμα UΑναζήτηση με το γράμμα VΑναζήτηση με το γράμμα WΑναζήτηση με το γράμμα XΑναζήτηση με το γράμμα YΑναζήτηση με το γράμμα Z

Γρηγόριος Κυδωνιών

Author(s) : Σταματόπουλος Δημήτριος (22/5/2002)

For citation: Σταματόπουλος Δημήτριος , «Γρηγόριος Κυδωνιών», 2002,
Encyclopaedia of the Hellenic World, Asia Minor
URL: <http://www.ehw.gr/l.aspx?id=4044>

Γρηγόριος Κυδωνιών (5/5/2008 v.1) Gregorios of Cydoniae - has not been published yet 
 

ENTRY TYPE

Persons

SUMMARY

Κληρικός καταγόμενος από τη Μαγνησία της Μικράς Ασίας. Έπειτα από σημαντική δράση στη Μακεδονία έγινε μητροπολίτης Κυδωνιών το 1908. Τον Οκτώβριο του 1922 θανατώθηκε από τις κεμαλικές δυνάμεις που είχαν εισέλθει στο Αϊβαλί μετά την υποχώρηση του ελληνικού στρατού.

Main Role

Μητροπολίτης

Date and Place of Death

3 Οκτωβρίου 1922, Αϊβαλί

Date and Place of Birth

1864 – Μαγνησία

Other Names

Γρηγόριος Ωρολογάς, Αναστάσιος Αντωνιάδης, Σαατσόγλου

 
 
     
 
 
 
 
 

Entry's identity

 
press image to open photo library
 

>>>