Encyclopaedia of the Hellenic World, Asia Minor FOUNDATION OF THE HELLENIC WORLD
z
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Αναζήτηση με το γράμμα AΑναζήτηση με το γράμμα BΑναζήτηση με το γράμμα CΑναζήτηση με το γράμμα DΑναζήτηση με το γράμμα EΑναζήτηση με το γράμμα FΑναζήτηση με το γράμμα GΑναζήτηση με το γράμμα HΑναζήτηση με το γράμμα IΑναζήτηση με το γράμμα JΑναζήτηση με το γράμμα KΑναζήτηση με το γράμμα LΑναζήτηση με το γράμμα MΑναζήτηση με το γράμμα NΑναζήτηση με το γράμμα OΑναζήτηση με το γράμμα PΑναζήτηση με το γράμμα QΑναζήτηση με το γράμμα RΑναζήτηση με το γράμμα SΑναζήτηση με το γράμμα TΑναζήτηση με το γράμμα UΑναζήτηση με το γράμμα VΑναζήτηση με το γράμμα WΑναζήτηση με το γράμμα XΑναζήτηση με το γράμμα YΑναζήτηση με το γράμμα Z

Cnidus (Antiquity)

Author(s) : Mechtidis Petros , Paleothodoros Dimitris (28/3/2006)
Translation : Koutras Nikolaos

For citation: Mechtidis Petros, Paleothodoros Dimitris, "Cnidus (Antiquity)",
Encyclopaedia of the Hellenic World, Asia Minor
URL: <http://www.ehw.gr/l.aspx?id=8932>

Κνίδος (Αρχαιότητα) (9/11/2006 v.1) Cnidus (Antiquity) (10/11/2006 v.1) 
 

ENTRY TYPE

Geographical Terms

SUMMARY

Cnidus, an important city of Caria, existed on the coast of Asia Minor since the Bronze Age and flourished in all periods of Antiquity. Initially it maintained close ties with Dorian cities, but evolved into a major power, selecting its allies and adjusting its position depending on the historical circumstances. Cnidus was once an important mercantile and military harbour, a centre for the sciences and the arts, and was also connected with the renowned statue of Praxiteles, the Cnidian Aphrodite.

Geographical Coordinates

27°20΄(longitude) 36°45΄ (latitude )

Administrative Dependence

Dorian Hexapolis, Persian Kingdom, Delian League, Sparta, satrapy of Caria, Seleucid Kingdom, Ptolemaic Kingdom, Province of Asia, free city.

Historical Region

Caria

Geographical Location

Southwest Asia Minor, Caria

Other Names

Knidos, Triopion

 
 
     
 
 
 
 
 

Entry's identity

 
press image to open photo library
 

>>>