Encyclopaedia of the Hellenic World, Asia Minor FOUNDATION OF THE HELLENIC WORLD
z
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Αναζήτηση με το γράμμα AΑναζήτηση με το γράμμα BΑναζήτηση με το γράμμα CΑναζήτηση με το γράμμα DΑναζήτηση με το γράμμα EΑναζήτηση με το γράμμα FΑναζήτηση με το γράμμα GΑναζήτηση με το γράμμα HΑναζήτηση με το γράμμα IΑναζήτηση με το γράμμα JΑναζήτηση με το γράμμα KΑναζήτηση με το γράμμα LΑναζήτηση με το γράμμα MΑναζήτηση με το γράμμα NΑναζήτηση με το γράμμα OΑναζήτηση με το γράμμα PΑναζήτηση με το γράμμα QΑναζήτηση με το γράμμα RΑναζήτηση με το γράμμα SΑναζήτηση με το γράμμα TΑναζήτηση με το γράμμα UΑναζήτηση με το γράμμα VΑναζήτηση με το γράμμα WΑναζήτηση με το γράμμα XΑναζήτηση με το γράμμα YΑναζήτηση με το γράμμα Z

Zincidere

Author(s) : Karachristos Ioannis (22/3/2005)
Translation : Velentzas Georgios (15/6/2005)

For citation: Karachristos Ioannis, "Zincidere", 2005,
Encyclopaedia of the Hellenic World, Asia Minor
URL: <http://www.ehw.gr/l.aspx?id=6800>

Ζιντζίντερε (23/1/2006 v.1) Zincidere (23/1/2006 v.1) 
 

ENTRY TYPE

Geographical Terms

SUMMARY

Settlement of Cappadocia near Kaisareia (Kayseri), which in the end of the 19th and the beginning of the 20th century had approximately 300-400 Orthodox families and a few Muslim ones. There was the famous monastery of St John, centre of religious and educational life of the Orthodox population of Cappadocia.

Administrative Dependence

Müdürlük of Talas, mutasarrıflık of Kayseri, vilayet of Ankara

Historical Region

Cappadocia

Geographical Location

Central Asia Minor

Other Names

Flaviana

 
 
     
 
 
 
 
 

Entry's identity

 
press image to open photo library
 

>>>